Latest News From All Schools

See 2016/2017 List Of Schools That Has Released 2016/2017 UTME/DE Admission List

We are using this medium to create a separate page where all students/Aspirants expecting their various admission list after examination or screening could check and get updates when their selected or preferred chosen school admission list is out.
All candidates who have taken part in the Post-UTME or Direct Entry screening and Pre-degree programme of any institution and expecting their names to come out on admission lists of schools should keep tabs on this page.
Also Read:
Official: 2016/2017 List Of Schools(University, Polythecnics, Colledges) Postume Forms Currently On Sale
To find a school, use control key + F to search as the list is in no particular order but the order we posted it.
When you click on the applicable link, you get to see information on the released admission list of that particular school. At the moment, only few schools have released admission lists for 2016/2017 academic session.
  1. Bowen University 2016/2017 Post-UTME Result & List Of Shortlisted Students For Interview Released
  2. Ajayi Crowther University Releases 2016/2017 1st Batch Post-UTME Admission List
  3. LandMark University 2016/2017 Post-UTME 1st Batch Admission List Published- June 11th, 2016
  4. LandMark University 2016/2017 Post-UTME 2nd Batch Admission List Out For June 18th, 2016
  5. Kwara State University [KWASU] 2016/2017 1st Batch Merit Admission List Out
  6. See Babcock University 2016/2017 1st Batch Post-UTME Admission List Here- Check Your Name
  7. Redeemers University 2016/2017 Post-UTME 1st Batch Admission List Out
  8. ACU 2016/2017 UTME 2nd Batch Admission List And Admission Letter Out- Download Here
  9. ABUAD 2016/2017 UTME 2nd Batch Admission List
  10. NSUK Institute Of Education Long Vacation Training Programme (LVT) Admission List-2016
  11. DELSU Releases 2016/2017 UTME 1st Batch Admission List- Check Your Name Here
  12. Auchi Poly 2016/2017 National Diploma (ND) 1st Batch Admission List Out
  13. Covenant University 2016/2017 List Of 2nd Batch Admitted Students [UTME]
  14. Bowen University Releases 2016/2017 1st Batch Admission List- Check Names Here
  15. American University Yola, 2016/2017 Admission List Released- Check Here
  16. Bowen University 2016/2017 UTME 2nd Batch Admission List Out
  17. Babcock University 2016/2017 UTME 2nd Batch Admission List Out- Check Names Here
  18. Igbinedion University Releases 2016/2017 Undergraduate Admision List- Check Here
  19. Benson Idahosa University (BIU) 2016/2017 Undergraduate Admission List [1st & 2nd Batch] Out
  20. LASU Releases 2016/2017 JUPEB [1st Batch] Admission List- Check Here
  21. ACU 2016/2017 UTME 3rd Batch Admission List Published- Download Admission Letters
  22. Hezekiah University 2016/2017 1st Batch UTME Admission List Out
  23. ABU Zaria 2016/2017 Long Vocational Teaching Admission List Out- Check Here
  24. Bowen University 2016/2017 UTME 3rd Batch Admission List Published
  25. Chrisland University 2016/2017 Undergraduate [UTME] Admission List Published
  26. Veritas University, Abuja 2016/2017 Admissions List To Full Time Degree Programmes Out
  27. ABUAD Releases 2016/2017 UTME 3rd Batch Admission List- Check Here 
  28. Federal Unity Colleges 2016/2017 Admission List And Resumption Date Out- Check Statistics
  29. NAF Military School And Secondary Schools 2016/2017 Admission List Into JSS1 Out 
  30. Babcock University 3rd Batch Admission List Out [Aug.1, - Aug. 8, 2016] 
  31. Babcock University 2016/2017 Pre-degree Transiting Students To 100L Admission List Out 
 Please Bookmark this page as we will add more schools that have released and published their admission lists for 2016/2017 online for candidates who applied. As soon as we get the information, we will add them to the list.



JAMB Admission Status Checker Portal Opened- Admission Letter Printing Begins!!!

This is to inform all 2016/2017 UTME candidates that they can now proceed to JAMB Portal to check their admission status, the portal was enabled after the first JAMB Technical meeting, where varsities who have conducted screening exercise were urged to start submitting names of candidates who were successful during their various screening exercise, this would enable the Joint Admission Matriculation Board to start processing each candidates admission letters as soon as possible.

Below are the guidelines to check your admission status;
Please Before Checking Your Name On That Link Read This Advice!!!
-Visit the checking portal by clicking here
-Enter your JAMB Registration Number in the space provided.
-Click on your “Check admission status” to view your admission details.
Candidates are to note that 2016 JAMB admission letter printing has not yet commenced. From indications it may commence anytime.
We will inform you when the printing of admission letter commences!!!



Official: 2016/2017 List Of Schools(University, Polythecnics, Colledges) Postume Forms Currently On Sale


With the 2016/2017 JAMB UTME already concluded, candidates are looking forward to the Post Utme screening organized by different Universities, Polytechnics, colleges, and other schools. The Post Ume is the final test for admission into these institutions

We will be providing all the latest Post-UTME information , Post-UTME Cut-off Marks of Schools, Post-UME Date, Time, Venue, Schedules and Results of conducted P-UTME screening exercises.
To launch this page for the 2016/2017 Post-UTME updates, let us provide you with the following information that will help you in preparing for your screening;
Also Read
See 2016/2017 List Of Schools That Has Released 2016/2017 UTME/DE Admission List

STEPS TO STAY UPDATED

Candidates are advised to bookmark and visit this page regularly as the screening information for each school will be updated here immediately they are announced.
Alternatively, candidates who regularly use the social media should follow ElitesplanetBlog on Twitter and Facebook via the links below to make sure no information is missed when they are available.
TWITTER PAGE
http://twitter.com/elitesplanet,
FACEBOOK PAGE
http://facebook.com/Elitesgurus 

Post-UTME Results 2016/2017 Released So Far /Post-UME Date, Time, Venue, Schedules

Click on the respective links below to get their full details;






    Niger State Polytechnic, Zungeru 2016/2017 Admission Screening/Result Verification Out


    Applications are invited from all interested candidates who wrote 2016/2017 UTME and made the Niger state polytechnic, Zungeru, any of their choices of institution, including Niger state polytechnic Pre-ND students and had total score of 180 and above in the 2016/2017 UTME, for post-UTME screening exercise.

    Screening procedure

    *POST-UTME screening will be online.
    *Payment of non-refundable fee of two thousand, five hundred naira, only (2,500.00) as screening, result checking and verification of admission status fee is in the following branches of unity bank plc.

    Unity bank plc. Main branch, bida
    Unity bank plc. Birningwari branch
    Unity bank plc. Kontagora branch
    Unity bank plc. Minna branch
    Unity bank plc. Suleja branch
    Unity bank plc. Zungeru branch

    Acc. Name: Niger state polytechnic revenue
    Acc. No. 0025443466
    *Candidates should note that bank charges will be paid at the point of purchase’

    Follow the instruction on the site to complete the registration. Ensure you upload your most recent passport size photograph.
    Make a colored printout of the online completed from and the acknowledgement slip containing your screening number.

    SCREENING REQUIREMENTS


    *Printed coloured copy of completed form and acknowledgment slip.
    *Evidence of payment of screening fee.
    *Copy of UTME result slip with candidate’s passport photograph.
    *Attached scratch card(s) of ‘O’level result(s) from relevant examination body.

    Note: Candidates are required to submit the above documents to the office of the registrar on/before 9thSeptember, 2016.
    On obtaining the scratch card, proceed to any internet facility, Logon to www.polyzungeruonline.com.
    Enter your pin number and complete your registration.
    Signed
    Alh.Garba Abubakar
    Registrar/ Council Secretary



    Imo State Poly, Umuagwo-Ohaji 2016/2017 HND/ND Admission Screening Exercise Out

    This is to inform all students that the Imo State Polytechnic (IMOPOLY) has released the screening exercise schedule for the 2016/2017 academic session admission exercise.
    All prospective ND and HND candidates are to take note of the following:
    1) Monday 29th August to Wednesday 31st August 2016 All HND and ND candidates in School of Business Management Technology.
    2) Thursday 1St September to Friday 2nd September and Monday 5th September 2016 All HND and ND candidates in School of Science Technology and School of Engineering Technology.
    3) Tuesday 6th September to Wednesday 7th September 2016 all HND and ND candidates in School of Agriculture and School of Environmental Technology.
    NB:
    1) ALL CANDIDATES ARE TO COME WITH ORIGINAL ONLINE PRINTOUT OF BOTH THEIR WAEC AND JAMB RESULTS.
    2) ALL HND CANDIDATES MUST PRESENT THEIR ORIGINAL ND RESULT
    3) CANDIDATES ARE EXPECTED TO SUBMITTED THREE PHOTOCOPIES OF EACH OF THE RESULTS CITED ABOVE NAMELY (WAEC, JAMB AND ND RESULT FOR HND ONLY)
    4) ALL CANDIDATES MUST COME WITH THREE PASSPORT PHOTOGRAPH.
    5) ALL CANDIDATES MUST COME WITH THREE OFFICE FILES





    UNIZIK 2016/2017 Part-Time Degree [CEP] Programmes Admission Application Out

    The management of Nnamdi Azikiwe University (UNIZIK), Awka hereby invites applications from suitably qualified candidates for admission into the Continuing Education Progamme (CEP), leading to the award of Bachelor's Degree in relevant disciplines, for 2016/2017 Academic Session.
    PROGRAMMES
    Courses will be offered in the following Faculties/Departments in 2016/2017 academic session:
    A.   FACULTY OF AGRICULTURE
    1. Dept of Agricultural Economics and Extension
    2.    Dept of Animal Science and Technology
    3.    Department of Crop Science and Horticulture
    4.    Department of Fisheries and Aqua culture
    5.    Department of Food Science and Technology
    6.    Dept of Forestry and Wildlife Management
    7.    Dept of Soil Science and Land Resources Mgt
    B.  FACULTY OF ARTS
    1. Dept of English Language and Literature
    2. Dept of History and International Studies
    3. Department of Igbo, African and Asian Studies
    4. Department of Linguistics
    5. Dept of Modern and European Languages
    6. Department of Philosophy
    7. Department of Religion and Human Relations
    8. Department of Music.
    C. FACULTY OF EDUCATION
    1  Dept of Adult Education with Options; Adult Education/ Accountancy, Adult Education /Economics, Adult Education /Marketing, Adult Education/ Mass Communication, Adult Education /Political Science
    2. Department of Educational Management & Policy with Options; Education Management & Policy /Accountancy, Education Mgt & Policy/ Business Administration, Education Mgt & Policy/ Health Education, Education Mgt & Policy /Political Science, Education Mgt & Policy /Computer Science, Education Mgt & Policy/ Cooperative Economics & Mgt, Education Management & Policy /Economics, Education Management & Policy/ English, Education Management & Policy/ Igbo, Education Management & Policy/ History.
    3. Dept of Early Childhood & Primary Education.
    4.  Dept of Educational Foundations with Options; Educational Foundations/ English, Educational Foundations /Political Science, Educational Foundations /Economics, Educational Foundations/ Igbo, Educational Foundations/ French, Educational Foundations /History.
    5.  Dept of Guidance & Counselling with Options; Guidance & Counselling /Psychology, Guidance & Counselling/ Biology.
    6. Dept of Human Kinetics and Health Education
    7. Dept of Library and Information Science
    8. Dept of Science Education with Options; Science Education /Biology, Science Education/ Chemistry, Science Education /Integrated Science, Science Education /Mathematics, Science Education/ Physics, Science Education/ Computer Science
    9. Dept of Vocational Education with Options; Business Education/ Accounting, Business Education /Commerce & Cooperative, Business Education /Secretarial Technology, Technical Education – Building/ Woodwork, Technical Education – Auto Mechanical Technology, Technical Education – Electrical /Electronics
    QUALIFICATION
    The minimum academic qualification is exactly the same as for those applying for admission through UTME, namely, five O’ Level credits in the GCE, SSCE, TCII examinations or their equivalents. Faculty /Departmental requirements must also be fulfilled.
    Candidates with November/ December 2016 results are not permitted to apply.
    METHOD OF APPLICATION
    The following procedure should be adopted by the candidates:-
    1. Interested candidates are to visit the Registration point at the CEP Unit and generate RRR for application form fee payment
    2. With the RRR printout, proceed to any Bank within the Campus for payment of application form fee of N10,000.
    3. Then go back to the registration point at the CEP Unit for online Registration.
    4. After registration, candidates are to proceed to the CEP General Office to submit a photocopy of the online Application form printout with photocopies of the claimed qualifications securely attached to the application form on or before Friday, 30th September 2016.
    Candidates for Pre-Admission examination must appear physically for Biometric Data Capturing at the CEP Unit Registration Centre between Friday 14th October and Friday 28th October 2016, at 8.00am daily.
    Failure to appear for Biometric Capturing automatically disqualifies the candidate from participating in the Pre-Admission examination.
    SCREENING EXAM DETAILS
    The CEP Pre-Admission examination is scheduled for Saturday November 26th, 2016 by 8:00am.
    PLEASE NOTE: NO CANDIDATE WHO IS NOT CAPTURED WILL    TAKE THE   EXAMINATION
    CLOSING DATE
    Sale of forms ends on Friday 30th September, 2016.



    EKSU 2016/2017 Admission Screening Slip Download- Know Your Screening Date


    This is to inform all the candidates that applied for the Ekiti State University (EKSU) admission screening exercise for the 2016/2017 academic session that the management of the institution has released the requirements they need to view their screening dates.
    Please be informed that you need to download ADMISSION SCREENING SLIP in order to know your SCREENING DATE. The downloading of the Screening Slip requires payment.
    You are required to bring the following for the screening in the Campus on your Screening Date.
    1) ADMISSION SCREENING SLIP (Must show your SCREENING DATE and the TRANSACTIONS IDs used for Payments)
    2) ALL YOUR RESULTS (SSCE, NECO )
    3) UTME RESULTS

    Please click as appropriate.
    MAKE PAYMENT TO DOWNLOAD ADMISSION SCREENING SLIP.



    UNILORIN 2016/2017 UTME/DE Pre-Admission Screening Exercise Begins- Apply Here

    The University of Ilorin invites candidates who applied for admission into the undergraduate degree programmes of the University for the 2016/17 academic session to upload the required information for the Screening Exercise between 25TH August   and   5th September, 2016.  All results intended for use for 2016 admission must be uploaded not later than 5th September 2016 when the portal shall be closed.

    Important notice:

    • Candidates awaiting any result should not apply please.
    • As part of the screening exercise, candidates are expected to follow instructions and accurately enter the required information. False submission of information/results will attract automatic disqualification
    • Successful candidates would be communicated via e-mail and SMS.
    The following categories of candidates are eligible:
    1. A.  UTME Candidates who made the University of Ilorin their first choice and scored:
    (i)                a minimum of 180 in the UTME for courses other than those listed in (ii) below and also have five (5) O/L Credits in Mathematics, English Language and other three (3) relevant subjects at not more than two sittings;
    (ii)              for MB;BS; Optometry  and Vision Science, Five (5) O/L Credits in Mathematics, English Language and other three (3) relevant subjects at not more than one sitting.
    1. B.   DIRECT ENTRY Candidates who made the University of Ilorin their first choice and have obtained a minimum of:
    (i)                Upper Credit at OND/HND where applicable.  However, Statistics, Agriculture, Performing Arts and History and International Studies, may consider lower Credit.  Only Computer Science accepts HND for admission into 200 Level.
    (ii)              Merit in two (2) relevant NCE subjects (where applicable);
    (iii)            A minimum of 6 points in the two relevant subjects in IJMB, NABTEB, GCE, Cambridge or equivalent;
    (iv)           (a) 13 points at A/L in IJMB, NABTEB, GCE or Cambridge of equivalent in Physics, Chemistry and Biology  for MB;BS; or
    (b)      Second Class (Upper Division) Honours Degree in Anatomy, Biochemistry, Microbiology, Physiology, Zoology or any other relevant courses in the Life Sciences.
    1. C.  CHANGE OF COURSE
    Candidates seeking change of course will be required to pay a fee of Two Thousand Five Hundred Naira (N2,500.00) only (excluding bank charges)
    1. D.   INTERNATIONAL CANDIDATES
    International Candidates who have not taken part in the UTME or filled Direct Entry Form can reach the University Admissions Officer at cie@unilorin.edu.ng  for information on admission into the University.  Such candidates will not be required to make any payment at this stage.
    1. E.    SPECIFIC PAYMENT  INSTRUCTIONS FOR SCREENING
    2. Each Candidate is expected to pay a screening fee of N2,500.00 only (including Bank charges).  Payment will be done on the University portal during registration by using Interswitch-enabled card (only Master and Verve Cards are accepted).
    3. Applicants are advised to keep Acknowledgement page print-outs from the online registration of STAGES 1 and 2 for use at a later stage of the registration exercise.
    4. F.    SCREENING REGISTRATION AND PROCEDURES
    EVERY CANDIDATE SHOULD COMPLETE AND SUBMIT ON-LINE THE REGISTRTION FORM FOR SCREENING ON OR BEFORE 5th SEPTEMBER, 2016.
    For further details on admission requirements click http://www.unilorin.edu.ng/index.php/en/admission/general-requirements
    ALL ENQUIRES SHOULD BE SENT admissions2016@unilorin.edu.ng

    CLICK HERE TO APPLY ONLINE

    Mr. Emmanuel Dada Obafemi
    Registrar.




    AAU, Ekpoma 2016/2017 Admission Departmental Cutoff Mark Published


    The University Management has approved the Cut-Off marks for the 2016/2017 admission exercise of Ambrose Alli University, Ekpoma as shown below:

    FACULTY/DEPARTMENT
     MARKS
    AGRICULTURE
     
    Animal Science
       45
    Crop Science
       45
    Agric. Economics/Extension
       45
    Soil Science
       45
       
    ARTS
     
    English
       45
    History/ISD
       45
    Modern Languages
       45
    Philosophy
       45
    Religious Studies
       45
    Cultural Management
       45
    Theatre & Media Arts
       45
       
    COLLEGE OF MEDICINE
     
    Medical Lab. Science
       50
    Physiology
       45
    Nursing
       53
    Anatomy
       45
    Medicine & Surgery
       56
       
    EDUCATION
     
    Curriculum & Instruction
       45
    Educational Found. & Management
       44
    Guidance & Counselling
       45
    Physical & Health Education
       45
    Voc. & Tech. Education
       45
       
    ENGINEERING & TECHNOLOGY
     
    Civil Engineering
       52
    Elect/Elect. Engineering
       51
    Mech. Engineering
       50
    Industrial & Production Engineering
       45
       
    ENVIRONMENTAL STUDIES
     
    Architecture
       45
    Building
       45
    Fine & Applied Arts
        45
       
    LAW   
       52
        
     
    MANAGEMENT SCIENCES
     
    Accounting
       47
    Banking & Finance
       45
    Business Admin.
       47
    Public Admin.
       45
       
    NATURAL SCIENCES
     
    Chemistry     
      45
    Industrial Chemistry     
      45
    Ind. Mathematics
       45    
    Statistics
       45
    Physics
       45
    Geophysics
       45
    Biochemistry
        45
    Computer Science
        45
    Botany
        45
    Microbiology
        45
    Zoology
        45
       
    SOCIAL SCIENCES
     
    Economics
        45
    Geo. & Environmental Management
        45
    Lib. & Inf. Science
        45
    Political Science
        45
    Sociology
        45

    This is for the guidance of all stakeholders.
    Edward U. Aihevba, FPISM, FNISM, MANUPA
    Deputy Registrar, Information/Public Relations Officer



    China Awards Scholarships To 54 UNIZIK Students To Study In China

    Fifty-four UNIZIK students have been awarded Chinese Government scholarship for further studies in China. This was made known at the Confucius Institute graduation ceremony which was held recently at the Institute Center, Nnamdi Azikiwe University, Awka. The scholarship award gives some of the beneficiaries opportunity to complete any degree programme of their choice in leading universities in China while for some they will just spend one year for chinese language proficiency.
    In his opening speech, Teacher Wu Qunbin recognized and appreciated the support of the Vice-Chancellor, Prof. Joseph E. Ahaneku, FAS and the entire Governing Council of the University. He also congratulated the graduating students for the achievement while promising that the Institute will continue to do all in its power to ensure that students come out successful in the programme. According to him, the platform has helped create good relations between the Chinese and Nigerian government.
    In his remarks, the Vice-Chancellor, Prof. Joseph Ahaneku, FAS expressed appreciation to the Chinese Government for the scholarship award which, according to him, is not a new development, as some of the University’s students are already in China and he had travelled several times to monitor them. Prof. Ahaneku also congratulated the graduating students for successfully completing the Chinese Proficiency Programme while advising the scholarship beneficiaries to promote the good image of the University and Nigeria in China, to distinguish themselves and shun all vices that can mar the image of the University and Nigeria. He added that they should always uphold the University’s motto: Discipline, Self Reliance and Excellence.
    According to him, the milestone that has been achieved through the Institute has helped elevate the image and reputation of the University and the country as a whole, and has encouraged the advancement of humanity.
    Prof. Ahaneku also wished the other non-benefitting undergraduate students of the Institute success and also advised them to put in more effort in their studies so that they can also benefit from the Institute Scholarship Scheme.




    OAU 2015/2016 Harmattan Semester Registration Information


    This is to inform all students of Obafemi Awolowo University that access to OAU eportal will be UN-INTERRUPTED throughout the registration period from Tuesday 23rd August, 2016.
    Computer Center staff will be available from 8am till 6pm daily to resolve any issue that requires ICT specialist intervention related to the student registration process.



    OAU 2016/2017 Pre-degree Admission Application Form On Sale

    Applications are hereby invited from suitably qualified candidates for admission into the Pre-Degree Programme for 2016/2017 Session.

    Eligibility

    Eligible Candidates must possess minimum of 5 Credits in 5 subjects at a maximum of two sittings including English Language (for ALL Courses), Mathematics (for Science-based and Social Science-based Courses) and Literature-in-English (for Law).

    Duration

    The programme normally runs for two (2) contact periods both within nine (9) calendar months.

    Available Subject Combinations

    Options/Fields Subject Combinations
    Arts Government/Literature in English/Religious Studies (GLR)
    Economics/ Government/Literature in English (EGL)
    Biological Sciences Biology/Chemistry/Physics (BCP)
    Physical Sciences Chemistry/ Mathematics/ Physics (CMP)
    Geography/ Mathematics/ Physics (GMP)
    Social Sciences Economics/Government/Mathematics (EGM)
    Mathematics/Geography/Economics (MGE)

    Candidates are to note that the above listed subject combinations meet the requirements (as applicable) for admission into ALL Degree Programmes in Obafemi Awolowo University, Ile-Ife.

    Method of Application

    1. Pay the Application fee of ₦15,000.00 through e-Tranzact Payment Platform at any branch of First Bank, Skye Bank, Wema Bank or UBA Plc Nationwide. A Receipt which contains a Receipt Number and Confirmation Order Number will be given to you at the Bank. (Please note that Bank charges must be paid).

      Alternatively, you can also pay the application fee through Interswitch Webpay Platform using your ATM or Debit Card.
    2. Go to OAUCDL website: (www.oaucdl.edu.ng) and Click on: "2016/2017 Pre-Degree Application" and read the Instruction carefully. Create your account by clicking on "Apply Now!". You are to supply valid username, password, email address and other required information.
    3. After creating the Account, login back into your Account with your username and password.
    4. Click on your preferred Payment Method (either e-tranzact or Interswitch Webpay).
    5. Fill the online Application Form and upload your recent passport photograph. The passport photograph must meet the following specifications:
      • The passport photograph must be coloured with white background (Black and white photograph is not acceptable).
      • The passport must be recent (not earlier than 3 Months before the time of the application) and the size should not be more than 100KB.
    6. After filling the form, logout and keep your username and password safe. (Save your Username and Password on your Phone so as not to forget). Keep checking the website from time to time for the actual date of the entrance examination.

    General Information

    • Applicants are to note that the Pre-degree entrance exam will be computer-based. You are hereby advised to familiarise yourself with the basic use of computer.
    • Pre-Degree Applicants are advised to to be checking our website from time to time for the actual date of the Entrance Exam and other relevant information.
    • All candidates are required to register for 2017 UTME during the Programme.
    • All Candidates are required to use valid e-mail addresses and PERSONAL Telephone Numbers.
    • The forms must be filled and submitted on-line either immediately or within 2 weeks of accessing the website. No downloaded or printed copies of forms will be accepted.
    • Applicants are to note that the Pre-Degree Entrance Exam holds at Ile-Ife Centre only.
    • Candidates are advised to follow the Application Instructions very carefully and ensure they select the Correct SUBJECT COMBINATION. Failure to do so may adversely affect the Candidate.

    DISCLAIMER

    All candidates should note that OAUCDL HAS NOT AUTHORISED any person(s) or agent(s) to sell application forms on its behalf. Application is strictly on-line.

    Closing Date

    Application closes on 29th September, 2016.

    Start your Application Now
    In case you have created your Account, Click here to Login

    Signed
    O.M. Ogunkoya (Mrs)
    Administrative Secretary
    Centre for Distance Learning,
    Obafemi Awolowo University, Ile-Ife



    ABUAD Managements Fines Students Involved In Hostel Damages

    At the end of the 2015/2016 Session in Afe Babalola University inventory of all the Halls of Residence in the University were taken.
    Some of the rooms allocated to the under listed Students were badly damaged.
    Management has therefore decided as follows;
    • That the cost of damages incurred by students in each room be shared amongst the occupant.
    • All affected Students are mandated to pay for the damages on or before resumption for the 2016/2017 session.
    Strict compliance to this directive shall be ensured.

    Thanks

    Management.





    Federal Poly Offa 2016/2017 ND & HND (Part-Time) Admission Application Form Out

    The Federal Polytechnic, Offa is inviting application from suitably qualified candidates into National Diploma [ND-Part Time] and Higher National Diploma [HND Part-Time] programmes for 2016/2017 session.

    Also Read:

    Fed Poly Offa 2016/2017 Pre-ND And HND Admission Application Now On Sale- Apply Here

    A. TWO YEAR HIGHER NATIONAL DIPLOMA (HND) [PART-TIME] PROGRAMMES

    The under listed two (2) year Full-Time programmes leading to the award of Higher National Diploma are available in the Institution viz;

    1. SCHOOL OF APPLIED SCIENCES AND TECHNOLOGY
    i. Computer Science
    ii. Food Technology
    iii. Science Laboratory Technology
    a. Biology/Microbiology option
    b. Chemistry/Biochemistry option
    c. Physics with Electronics option
    iv. Statistics

    2. SCHOOL OF BUSINESS AND MANAGEMENT STUDIES
    i. Accountancy
    ii. Banking & Finance
    iii. Business Administration
    iv. Insurance
    v. Marketing

    3. SCHOOL OF COMMUNICATION AND INFORMATION TECHNOLOGY
    i. Library and Information Science
    ii. Mass Communication
    iii. Office Technology and Management (OTM)

    4. SCHOOL OF ENGINEERING TECHNOLOGY
    i. Computer Engineering Technology
    ii Electrical & Electronics Engineering Technology:
    a. Electronic & Telecommunication Engineering
    b. Power and Machine Engineering
    iii. Mechanical Engineering Technology:
    a. Manufacturing Engineering
    b. Power and Plant Engineering
    iv. Civil Engineering

    5. SCHOOL OF ENVIRONMENTAL STUDIES
    i. Architectural Technology
    ii. Building Technology
    iii. Quantity Surveying

    ENTRY REQUIREMENTS FOR Higher National Diploma (HND)[PART-TIME]
    The entry requirements for all Higher National Diploma (HND) programmes are as follow:

    1. Candidates are required to Possess National Diploma (ND), National Innovative Diploma (NID) in their chosen programme at not a grade below LOWER CREDIT classification from a recognized/accredited Polytechnic, Monotechnic or Innovation Enterprise Institutions.

    2. SSC, GCE O’level with at least five (5) credit passes in relevant subjects including English Language & Mathematics obtained at not more than two (2) sittings.

    3. The National Technical Certificate (NTC) or National Business Certificate (NBC) with credit level pass in a trade plus four relevant academic subjects which must include English Language and Mathematics.

    4. Candidates are required to have at least one year post National
    Diploma Industrial Training experience.

    However, candidates with pass grade at the ND/NID are eligible for consideration for admission provided they have minimum of two (2) years post Industrial Training experience.

    For details on the entry requirements peculiar to each of Higher National Diploma (HND) programmes, candidate should visit this Polytechnic Portal www.fpo.edu.ng

    B. NATIONAL DIPLOMA (ND) PART-TIME


    The under listed two (2) years of six (6) semesters Part-Time programmes leading to the award of National Diploma are available.

    1. SCHOOL OF APPLIED SCIENCES AND TECHNOLOGY


    i. Computer Science

    ii Food Technology

    iii Science Laboratory Technology

    iv Statistics

    2. SCHOOL OF BUSINESS AND MANAGEMENT STUDIES


    i. Accountancy

    ii. Banking & Finance

    iii. Business Administration

    i. Insurance

    3. SCHOOL OF COMMUNICATION AND INFORMATION TECHNOLOGY


    i. Library and Information Science

    ii. Mass Communication

    iii. Office Technology and Management (OTM)

    4. SCHOOL OF ENGINEERING TECHNOLOGY


    i. Civil Engineering

    ii. Computer Engineering Technology

    iii Electrical Electronic Engineering

    ii. Mechanical Engineering

    5. SCHOOL OF ENVIRONMENTAL STUDIES


    i. Building Technology iv. Estate Management

    ii. Quantity Surveying v. Surveying and Geoinformatics

    iii. Urban and Regional Planning

    GENERAL ENTRY REQUIREMENTS FOR PART-TIME PROGRAMMES 

    NATIONAL DIPLOMAL ND (PART-TIME) 

    1. SSC, GCE O’ level with at least five (5) credit passes in relevant subjects including English Language & Mathematics obtained at not more than two (2) sittings. 2. The National Technical Certificate (NTC) or National Business Certificate (NBC) with credit level pass in a trade plus four relevant academic subjects which must include English Language and Mathematics.

    METHOD OF APPLICATION 

    To apply online for Part-Time ND and HND programmes, candidates are to visit this Polytechnic portal:www.fpo.edu.ng, click on admission to fill application form, and thereafter make payment of Twelve Thousand Naira (N12,000.00) Only(i.e. N10,000 for application form and N2,000 for screening registration) with an ATM card that is interswitch compatible.
    Candidates are to also upload scanned copy of certificate (s)/result(s) and other required documents as stated online.

    SCREENING FOR ADMISSIONS 

    All candidates will be duly informed of the screening date through either their phone and/or e-mail address.

    CLOSURE OF APPLICATION:

    ND & HND (Part-Time): 9th October, 2016.
    Please note that any false/wrong data entry will lead to automatic disqualification of the candidate at any time so discovered.
    All candidates are enjoined to visit this Polytechnic’s Portal www.fpo.edu.ng for appropriate entry requirements for programmes of their choice and other relevant information.



    Babcock University 2016/2017 Pre-degree Transiting Students To 100L Admission List Out


    The candidates listed below have been offered Provisional Admission into the various degree programs in Babcock University.
    BSc (Hons) Accounting                                                                                                                 
    SN          NAME                                                                                                 
    1              Oyebamiji Mohammed                                                                                               
    2              Onoja Ekondu Anita                                                                                                      
    3              Tugbobo Oluwatobi                                                                                                      
    4              Kadiri Eromosele Fortune                                                                                                           
    5              Adeyi Omolola Esther                                                                                                  
    6              Olatula Oyewumi Seyi                                                                                                
                                                                                                                               
    BSc (Hons) BIOCHEISTRY                                                                                                                            
    SN          NAME                                                                                                 
    1              Jackson Emmanuel Oluwatobi                                                                                                  
    2              UDECHUKWU ADAEZE CASSANDRA                                                                                                       
    3              YUSUF ABDULRAHEEM KEHINDE                                                                                                             
    4              YUSUF MUHAMMED AKEWULERE                                                                                                          
    5              OLALERE IBREHIM ADEJARE                                                                                                       
    6              ISHAYA TAFISU SHEBA                                                                                                 
    7              NDEDU ENOBONG EMMANUEL                                                                                              
                                                                                                                                 
    BSc (Hons) Business Administration                                                                                                      
    SN          NAME                                                                                                 
    1              Mebude Kehinde Dolapo                                                                                                           
    2              Olaye  Josephine Ossasengha                                                                                                  
    3              OtoriIman- Khaliq                                                                                                          
    4              Ofokansi Kingsley Ugochukwu                                                                                                 
    5              Okoya Adedoyin Jubril                                                                                                 
    6              Onasanya Oluwatobi                                                                                                    
                                                                                                                                 
    BSc (Hons) COMPUTER SCIENCE                                                                                                                             
    SN          NAME                                                                                                 
    1              Arinze Philip Chukwuwodumogo                                                                                                            
    2              Okpala Ozioma Evan                                                                                                     
    3              Akin Olugbede Gbeminija                                                                                                          
    4              Odukoya Emmanuel Oluwafisayo                                                                                                           
    5              Adekunle Ezekiel                                                                                                           
    6              Aninye Ekenedilichukwu                                                                                                            
    7              Eme- uguruchimdi                                                                                                         
    8              Akhimen Benjamin Osereme                                                                                                   
    9              Eke Ikechukwu                                                                                               
    10           Yusuf Abudulrahimon Taiwo                                                                                                     
    11           Weath Fawaz Oluwatobi                                                                                                             
    12           Jegede Oluwatosin                                                                                                       
    13           Adejumo Olowabgemiga                                                                                                            
    14           Odili Prince Oyemike                                                                                                    
    15           Kalejeaye Oluwatobi                                                                                                    
    16           Igeleko Edoreh Opeyemi                                                                                                            
    17           Waniko David                                                                                                  
                                                                                                                                  
    BSc (Hons) ECONOMICS                                                                                                              
    SN          NAME                                                                                                 
    1              Kupoluyi Olamoju                                                                                                          
    2              Odedeyi Oluwabukola Susan                                                                                                    
    3              Bello Faith Ayotunde                                                                                                    
    4              Enemuwa Marcus Prince                                                                                                            
    5              Okafor Sophia Chiamaka                                                                                                             
    6              Uwah Mfonobong Melvin                                                                                                          
    7              Kalejaiye Sharon Akinola                                                                                                            
    8              Awodipe Toke Hamzart                                                                                               
    9              Iroham Onyinyechi                                                                                                        
    10           Ashade Fabiyi Abiola                                                                                                    
                                                                                                                                  
    BSc (Hons) HISTROY AND INTERNATIONAL STUDIES.                                                                                                      
    SN          NAME                                                                                                 
    1.            Bernard  Zoyaar Masofa Halimart                                                                                                            
    2              Ndiaye Malick Nicholas                                                                                                
                                                                                                                                  
    INFORMATION RESOURCES MANAGEMENT                                                                                                       
    SN          NAME                                                                                                 
    1.            AREGBESOLA TOBILOBA EZEKIEL                                                                                                             
    2              Onuoha Bright Chimeremeze                                                                                                   
    3              Gbeleyi Tolani                                                                                                 
                                                                                                                                  
    BSc Hons) POL SC/INTERNATIONAL LAW AND DIPLOMACY                                                                                         
    SN          NAME                                                                                                 
    1              Falola Simisola Omobolanle                                                                                                       
    9              OKOYE FORTUNE                                                                                                           
    10           ONOKPASAH EJIRO                                                                                                       
    11           ADEYINKA ADELEKE SODEEQ                                                                                                     
    12           ALUKO BOLUWATIFE EMMANUELA                                                                                                       
    13           OLA- ABIDOYE SHALOM OLUWAFEMI                                                                                                   
    14           DANIEL ENIOLA UCHECHUKWU                                                                                               
    15           UDOETTE ENO-OBONG UKEME                                                                                               
    16           ONYEJIEKE UCHENNA DON-FAVUOR                                                                                                    
    17           ADEDAYO SALAAKO CHIMERE                                                                                                  
                                                                                                                 
    LLB. LAW                           
                                                                                                  
    SN          NAME                                                                                                 
    1              OLAYE NAOMI IKPONMWOSA                                                                                                 
    2              ETUKOWA EDIDIONG NFON                                                                                                     
    3              AKINYEMI REBECCA IYINOLUWA                                                                                                             
    4              AGHA-OKO GOODNESS CHIMEZIRIM                                                                                                    
    5              EDIDIONG URUA                                                                                                            
    6              ILORI TOLULEKE OLUGBE                                                                                                            
                                                                                                                                 
    MBBS MEDICINE AND SURGERY                                                                                                               
    SN          NAME                                                                                                 
    1              BISIRODIPE TEMITOPE KUDIRAT                                                                                                              
    2              SOLANKE OLAREWAJU                                                                                                
    3              NWAOKOCHA PEACE IHUOMA                                                                                                
    4              DANIEL PRAISE WHITNEY                                                                                                            
    5              ODUNUGA OMORINSOLA                                                                                                         
    6              IGE-EDABA ENIOKATO                                                                                                 
    7              OGUNNUBI ZAINAB ADEJOKE                                                                                                  
    8              OLUWATOYIN OPEYEMI BLESSING                                                                                                         
    9              EKPOH ENOBONG ENOH                                                                                                            
    10           AKINYEMI AYOOLA                                                                                                       
    11           SANSI TOLUWA                                                                                                              
    12           AKENUWA EDOSA                                                                                                         
                                                                                                                                 
                    BSc (Hons) ANATOMY                                                                                                  
                                                                                                                                  
    SN          NAME                                                                                                 
    1              OLUWATADE KAYODE CHISOMAZU                                                                                                       
    2              NWENEKA CHRISTIAN                                                                                                  
    3              ODANAOGUN BLESSING                                                                                                            
    4              AYINLA ABIGAIL OLUWATOSIN                                                                                                
    5              NWENEKA LOVELY                                                                                                         
    6              NWACHUKWU CHIWEKELE                                                                                                        
                                                                                                                                 
     BSc. (Hons) MARKETING                                                                                                                            
    SN          NAME                                                                                                 
    1              YUSUF RILWAN                                                                                               
    2              DARL-UZU MARCEL                                                                                                       
                                                                                                                                 
     BSc (Hons) MASS COMMUNICATION                                                                                                                   
    SN          NAME                                                                                                 
    1              ONIFADE TIFEOLUWA BOLU                                                                                                      
    2              VUNGMO FREDA NANKHAI                                                                                                      
    3              BEN- CHU PRECIOUS ADA                                                                                                          
    4              ANIMASHANU TOHEEB DAMILOLA                                                                                                        
                                                                                                                                  
    BMLS (Hons) Medical Laboratory Sciences                                                                                                         
    SN          NAME                                                                                                 
    1              OKI DEBORAH KEHINDE                                                                                               
                                                                                                                                  
    BSc Hons) MICROBIOLOGY                                                                                                         
    SN          NAME                                                                                                 
    1              OMOTAYO OLUWASEYI GABRIEL                                                                                                            
                                                                                                                                  
    B A. (Hons) MUSIC AND CREATIVE ART                                                                                                 
    SN          NAME                                                                                                 
    1              AHMED LANRE ADEREWAJU                                                                                                     
                                                                                                                                  
    BNS (Hons) NURSING SCIENCE                                                                                                 
    SN          NAME                                                                                                 
    1              ETIM ONOME                                                                                                  
    2              OLANPELEKE OLUWAFUNMILAYO                                                                                                          
    3              OSAYANDE JENNIFER AISOSA                                                                                                   
    4              AYOOLA ADEOLA ABIGAIL                                                                                                          
    5              ATUMA SHALOM CHIAMAKA                                                                                                   
    6              ATIN KEMESETARI                                                                                                         
    7              SOFELA ARIYIKE BUSAYO                                                                                                            
    8              OLADAYIYE BOLUWATIFE LIOS                                                                                                 
    9              ADEJOBI TEMITOPE ADEOTI                                                                                                      
                                                                                                                                 
    BSc (Hons) NUTRITION AND DIETETICS                                                                                                 
    SN          NAME                                                                                                 
    1              AKENUWA ESOSA GABRIEL                                                                                                       
                                                                                                                                 
    BSc (Hons) PUBLIC ADMINISTRATION                                                                                                   
    SN          NAME                                                                                                 
    1              OGUNIMOYOLE OLUWAMUYIWA                                                                                                          
    2              ADESOYE ADEOLA IFEOLUWA                                                                                                   

    B A. (Hons) ENGLISH EDUCATION                                                                                                           
    SN          NAME                                                                                                 
    1              ELEMS CHIYAME                                                                                                             
    2              AUDU BINAH                                                                                                   

    BSC (Hons) PUBLIC HEALTH                                                                                                       
    SN          NAME                                                                                                 
    1              AREOYE TEMITOPE OLUWATOSIN                                                                                                          
    2              AKINYEMI YEJIDE OLUWABUNMI                                                                                                           
    3              UMAR BELLO MUHAMMED                                                                                                       
    4              SAWYERR MOPELOLA OLUWABUSAYO

    Candidates on this list are advised to pay school fees to the University by raising Bank Draft from any of the following banks: Diamond, UBA, WEMA, Zenith, First Bank, GTB. Resumption is on August 21 2016.
    Admission letters are to be collected from the Director Pre-degree office.
    Note: Any candidate who scored less than 180 in 2016/2017 JAMB is not eligible for the admission.
    For further information contact Director, Pre-degree studies.
    Congratulations



    Online PC Users

    Total Pageviews

    Copyright © University, Polytechnic, Colleges Admission And School News | Designed By MR CHINEKS