Featured

    Important Posts

Search For Any Latest Schools News Below


WAEC 2016/2017 General Mathematics Objectives & Theory Questions And Answers Posted [21/04/2016]


CURRENT EXAMINATION:

WAEC Mathematics Questions & Answers ;
TO GET ANSWERS EARLIER CLICK ON THIS LINK AND LIKE OUR FACEBOOK PAGE

TO GET ANSWERS EARLIER CLICK ON THIS LINK AND FOLLOW US ON TWITTER PAGE 
MATHEMATICS OBJECTIVES:
1DCBCABBADA
11CCBCABABBA
21AACCDCDABC
31BCDCDCBABA
41ACADBBDADD

==================================================================
==================

2a)


 






2)
ii Area if cross-section
=Area of rectangle PQRU-Area of semi-circle
=(PUxPQ) - pie ITSI/4
=(4x11)-22/7x7/4
=44-22/4
=44-5.5
=38.5m^2
=================



 

3A.


 















(3b)
h=7cm
T=462cm^2
T=pie sqr + 2 pie rH
462= pie( r ^2 +2*7*r)
462/3.142
=r sqr= =14r
r sqr+ 14r=147
r sqr +14r- 147=0
r= 14+-( (sqr(14))-4*1*147)/2*1
r=-(14 +-(196-4))/2
r=(-14+_12)/2
r=(-14+12)/2 or
r=2/2
=1cm
==================

(4a)
Pr(3);x/total
total=25+30+x+28+40+32
=155+x
0.225:x/155+ x
=34.875+0.225x;x
x-0.225x=34.875
=0.775x=34.875 degree
x=34.875/0.775
=45

(4b)
Pr(even)=30+28+40+32
=90
Pr(even)=90/200=9/20
Pr(prime no)=25=30+45+40
=140
Pr(prime no)=140/200=14/20
Pr(even or prime)=9/20 + 14/20
============================

5a)
Area of triangle=1/2bh where h=6
:. 1/2*6/1*b/1=36
6b/2=36/1
6b=72
B=72/6
Base of angle PSR=12cm
Since |TS| //PQ
QR=PR-PQ
QR=12-8
QR=4cm

5b)
Draw d triangle
From angle ABC, to get |BC|
Tan60/1=10cm/|BC|
|BC|=10.65/tan60
|BC|=10.65/1.7321
=6.1486 =6.15m
Hence |BC|=|DE|
From angle AED, to get |AE|
Draw d diagram
|AB|=6.15tan45
6.15*1
=6.15m
There4, th height of the tree =10.65-6.15
=4.50m
=============
6a)
Sn=n/2(2a+(n-1)d)
A=1, d=2, n=n
Sn=n/2(2*1+(n-1)2)
N/2(2+2,-2)
=n/2*2=n^2

(6b)
n(E)=95, n(BnT)=7
N(U)=95, n(BnTnC')=7n(B'nTnC)=3,n(BnTnC)=8
n(BnT'nC')=x, n(BnT'nC),n(b)=47, n(T)=30
i)
Draw d venn diagram
ii)
To find x,
X+x+7+8=47
2x=47-15=32
X=32/2
=16
iii)
No of those who travelled by at least two means
7+3+16+8=34
==================
7a)
x-2/4 :x+2/2x
Cross multiply
2x(x-2)=4(x+2)
Opening the bracket
2x^2-4x = 4x+8
Collect like terms together
2x^2-4x-4x-8=0
2x^2-8x-8=0
Solving with completing the square method
2x^2-8x=8
Divide through with the coefficient of x^2
2x^2/2-8x/2=8/2
X^2-4x=4
Half of coefficient of x
(-4 x 1/2)^2 = (-2)^2
X^2-4x+(-2)^2=4+(-2)^2
X^2-4x+(-2)^2=4+4
(x-2)^2=8
X-2:square root 8
X=2 + or - squar root 8
X=2+ square root 8 or x=2- square root 8
X=2+2.828=4.828
X=2-2.828= -0.828
X=4:83 or - 0.83.
================
8a)
<KGF = 110
2x = r = y
if <KGF = 110, <MGH = 180 - 110
<MGH =70degree
<HMG = Y
<MHG = 180 - Y - 70
<MHG = 110 - Y
<LHJ = 180 -(110 -Y)
=180 - 110 + Y = 70 + Y
nOW : X + r + 70 + y = 180
2x = r + - y
if 2x = r
x = r/2 =y
:x + 2x + 70 + 2x = 180
5x = 180 -70 = 110
x = 110/5 = 22degree
================

No9)
x 62 63 64 65 66 67 68
tally 1 iiiii iiiii iiiii ii iiii iiii iiii iiiii iiiii iiiii i ii
freq 1 5 12 14 10 6 2 total = 50
fx 62 315 768 910 660 402 136 tot = 3253
x-x- -3.06 -2.06 -1.06 0.06 0.94 1.94 2.94
(x-x-) 9.3636 4.2436 1.1236 0.0036 0.8836 3.7636 8.6436
f(x-x)2 9.3636 21.218 13.4832 0.0504 8.836 22.5816 17.2872 tot = 92.82

bi) mean = EFX/EF = 3253/50 =65.06

bii) Standard deviation = Square root of EF(x-x)2/Ef

= Square root of 92.82/50
= square root of 1.8564
= 1.36
==================


11a)
3p+4q/3p-4q* 2/1 find p:q
1(rp+4q)= 2(3p-4q)
3p+4q=6p-8q
Collect like terms
3p-6p=-8q-4q
-3p=-12q
Ther4 p:q = -3p/-3=-12q/-3
P=4q, p=4, q=1
P:q= 4:1

11b)
Ts=pq-(2+2)
Ts=pq-4
Circumference of Ts= 2pie(TS)

11bi)
Ts=pq-(2+2)
Ts=pq-4
Circumference of Ts= 2pie(TS)
=2pie(pq-4)
Perimeter=pq+4+4+2+2+2pie(pq-4)
34=pq+12+2pie(pq-4)
34-12=pq+2piePQ-8pie
22=PQ(1+2pie)-8pie
22=pq(1(2*22/7)-8*22/7
22=pq(1+44/7)-176/7
22=PQ(7+44/7)-176/7
22+176/7 =pq(51/7)
154+176/7=Pq(51/7)
330/7=pq(51/7)
330/51=pq
Pq=6.4706

11bii)
TS=PQ-4=6.4706-4=2.4706m
Area of semi circle TS=pieD
=7.7626m^2
Area of rectangle PqRU=|pu|*|Pq|
4**6.4706=25.8824
Area of the cross section=area of rectangle-area of semi circle
=25.8824-7.7626
=18.1198m^2
=========
13a)
(x1,y1) =(2,-3)
for 2x + y =6
y=-2x +6
compare y = mx +6
m2 = -2
for parallel lines, m1=m2
: y-y1/x-x1 = m
y--3/x-2 =-2/1
y + 3 = -2(x -2)
y + 3 = -2x + 4
y = -2x + 4 -3
y = -2x +1

==========

CALL OR TEXT MR CHINEKS ON 08107431933 TO SUBSCRIBE FOR WAEC Verified And Confirmed General Mathematics Questions & Answers
NOTE: 
DIRECT MOBILE=N800
LINK(ONLINE ANS) = N400

SUBSCRIPTION ENDS 30 MINUTES BEFORE EXAM COMMENCES

Subscribe At Cheaper Rate By Clicking Here!!!
NOTE:

Online Answers comes 1hrs:30mins after the Commencement.

THIS IS HOW ANSWERS WILL COME TO YOUR PHONE, THE INTERPRETATION IS HOW U ARE GONNA WRITE IT ON YOUR PAPER!!!

/ means DIVISION
* means multiplication

degree means °

tita u should know dat ( ฮ˜ ).


rais means raise to power
^ means raise to power
sqr rut/ squar rut means square root

----(1) means equation 1
yr means year
f(x-xbar) means x MINUS x BAR as in statistics which means that MINUS WILL BE ON TOP OF x.

, (Comma) means NEXT LINE, THIS MEANS THAT THE FOLLOWING NUMBER IS UNDER THE NUMBER IT IS FOLLOWING i.e UNDER. It is usually used during STATISTICS when drawing a table.
EXAMPLE 1.

X:1,2,3,4,
FX: 4,6,8,10
FX-Xbar: 10,8,6,4,
DRAW A TABLE WITH X|FX|(FX-Xbar)
The above statement means that:
~For X, it has 1 2 3 4 5 6 under it. which means 1 is under 2, 2 is under 1, 3 is under 2, 4 is under 3 and so on...
~Under FX you have 4, then 6 under 4, then 8 under 6, then 10 under 8, then 12 under 10.....
~Under FX-Xbar you have 10, then 8 under 10, then 6 under 8, then 4 under 6, then 2 under 4, then 1 under 2....

IN A CLEARER WAY:
→ comma means NEXT LINE(e.g)
x : 1,2,3
fx : 4,5,6
fx-xbar : 10,8,6,4

x|fx |fx-x¯¯|
1| 4 | 10 |
2| 6 | 8 |
3| 8 | 6 |
4| 10| 4 |

ANOTHER EXAMPLE:
Class interval: 60-64,65-69,70-74,75-79,80-84,85-89,90-94,95-99.
X: 62,67,72,77,82,87,92,97.
F: 2,3,6,11,8,7,2,1.
FX: 124,201,432,847,656,609,184,97.
F(x-x bar)2: 561.12,414.18,273.36,33.66,84.48,476.42,351.12,333.06

MEANING OF THE ABOVE EXPRESSION:
Bar means Minus on top of d number or Variable and comma means next line which means each of them are unda. Eg 60-64 is unda Class interval, then 65-69 is unda 60-64,etc .So comma means unda.
NOTE THAT WHEN U SEE SOMETHING LIKE THE ABOVE TWO EXAMPLES, U WILL NEED TO DRAW A TABLE..

YOU NEED TO KNOW THESE ALSO:

MATHS CODES:

1) ,(comma) means next line.
(e.g)
x : 1,2,3
fx : 4,5,6
fx-xbar : 7,8,9

x|fx |x¯¯|
1| 4 | 7 |
2| 5 | 8 |
3| 6 | 9 |

2)*=multiplication sign.

3)^ = Riase to pwer

4)P also means raised to power eg 10P6 means 10 raised to power six.

5)log3(base 4) ..Note:the base must be SUBSCRIPT .

6)x bar = mean symbol(x¯¯)

7)Pie = pie symbol eg Area of a circle is (Pie r2).

8)Tita = ฮธ eg Sinฮธ.

10)Root or Rut or Sqrt or sqr root = √ ; eg Root2 means √2

11)/ means ÷

12)----(1) means equation 1


NOTE: FOR THOSE WHO CANT UNDERSTAND THE SYMBOLS AS WRITTEN ABOVE CAN VIEW IT IN IMAGE FORMAT BELOW!!!


maths formular
Symbols

GOODLUCK!!!

๐Ÿ‘‰2017 JAMB, WAEC, NECO, NABTEB Students Join Our Group For Latest Update Now

๐Ÿ‘‰Like Us On Facebook Page Here

๐Ÿ‘‰Follow Us On Twitter Here

→Read Our Previous Post

→Read Our Next Post

About Author: author Oscar Emmanuel Chineks is the founder and editor of ElitesplanetBlog. He loves to share education news from various sources to keep readers informed.Read More...

Join him on Google+ | Facebook | Twitter | Linkedin

Get Latest University, Polytechnics, Colleges, Admission News And Updates Straight To Your Email Daily
Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

Post a Comment

We Appreciate And Welcome Comments... Please Try To Drop Your Comment Or Views For This Post....

Note : All Comments Are Moderated And No Spamming
Text/Whatsapp: +2348107431933.
Available Monday-Friday -10am-6Pm

  • Total Visits

    Copyright © University, Polytechnic, Colleges Admission And School News | Designed By MR CHINEKS