Featured

    Important Posts

Search For Any Latest Schools News Below


Official: Cowbell Releases 2016/2017 Junior & Senoir Mathematics Competition Results [Finalist]


This is to inform parents, teachers, school principals and proprietress that the 2016/2017 Cowbell Mathematics 1st Stage result is out and now fully uploaded online for free checking.

Below are the Results for the Cowbellpedia Secondary School Mathematics TV Quiz Show - 2016 Senior Category Finalists

State Candidate Name School Candidate Number Candidate Score Qualification Status
Enugu OSONDU VICTOR AGBO COLLEGE OF THE IMMACULATE CONCEPTION ENUGU 2016-EN-125-S-081 100 Qualified (Top 20)
Ogun UDOH BLESSING THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-006 100 Qualified (Top 20)
Osun AROMOLARAN ADEGOKE BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-019 100 Qualified (Top 20)
Kwara BABALOLA IYIOLA UNILORIN SEC. SCH 2016-KW-007-S-487 99 Qualified (Top 20)
Ogun AHMED OLUWASEUN SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-S-165 99 Qualified (Top 20)
Abia KENECHUKWU EGBO MARIST BROTHERS JUNIORATE 2016-AB-077-S-022 98 Qualified (Top 20)
Cross-River NJOKU FAVOUR ENYINNAYA NIGERIA NAVY SECONDARY SCHOOL 2016-CR-105-S-031 98 Qualified (Top 20)
Delta OKOLIE ONYINYE GRACEVILLE COLLEGE ASAGBA 2016-DE-220-S-208 98 Qualified (Top 20)
Ogun FATOKE ADEMOLA OTA TOTAL ACADEMY 2016-OG-179-S-047 98 Qualified (Top 20)
Ondo ADEBAYO REDEMPTION MODEL SECONDARY SCHOOL ALAGBAKA AKURE 2016-ON-215-S-197 98 Qualified (Top 20)
Delta AKPOBOME MAMUS NEPA STAFF SECONDARY SCHOOL SAPELE 2016-DE-112-S-037 97 Qualified (Top 20)
Kwara JIMOH YUSUF FEDERAL GOVERNMENT COLLEGE ILORIN 2016-KW-007-S-092 97 Qualified (Top 20)
Ogun ADEYANJU HASANAH OTA TOTAL ACADEMY 2016-OG-179-S-046 97 Qualified (Top 20)
Ogun EMODA OLUWASEUN SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-S-163 97 Qualified (Top 20)
Ondo OHUNGBAGBE MAYOWA GREATER TOMORROW INTERNATIONAL COLLEGE 2016-ON-183-S-008 97 Qualified (Top 20)
Osun OLUWADAMILARE MICHAEL SAMUEL REALITY HIGH SCHOOL 2016-OS-002-S-010 97 Qualified (Top 20)
Osun ADEBISI AKINLOLUWA BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-020 97 Qualified (Top 20)
Oyo TENIFAYO OLUWASEGUN FAGBEMI ORITAMEFA BAPTIST MODEL SCHOOL RINGROAD IBADAN

Akwa-Ibom UTIN ETIETOP PEGASUS HIGH SCHOOL EKET 2016-AK-082-S-051 96 Shortlisted (Top 20)
Akwa-Ibom UTUK UWAKMFON PEGASUS HIGH SCHOOL EKET 2016-AK-082-S-052 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OLADEJI OLAITAN THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-007 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun ADEYEMI TAIWO THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-010 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OGUNTADE AYOOLUWA THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-009 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OKEY IHEDI CHIAMAKA THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-008 96 Shortlisted (Top 20)
Osun AJEWOLE AYOMIDE BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-016 96 Shortlisted (Top 20)
Osun FALOPE STANLEY VICKAYOR COMPREHENSIVE COLLEGE 2016-OS-005-S-061 96 Shortlisted (Top 20)
Plateau MADOR UREN REDEEMED PEOPLES ACADEMY JOS 2016-PL-190-S-075 96 Shortlisted (Top 20)
Plateau ONUORAH ONYEDIKA ST PAULS ACADEMY JOS 2016-PL-190-S-187 96 Shortlisted (Top 20)
Abia EMENIKE CLINTON MARIST COMPREHENSIVE ACADEMY 2016-AB-077-S-015 92 Qualified (State Rep.)
Abuja YAMUSA SHITTA GODWIN BOYS SECTION NIGERIAN TURKISH INTERNATIONAL COLLEGE 2016-AU-210-S-017 90 Qualified (State Rep.)
Anambra AZUKA CALLISTUS MONSIGNOR MADUKA MEM SECONDARY SCHOOL EKWULOBIA 2016-AN-090-S-094 93 Qualified (State Rep.)
Bauchi NENPIN AYUBA IMMACULATE CONCEPTION SECONDARY SCHOOL BAUCHI 2016-BA-095-S-056 76 Qualified (State Rep.)
Bayelsa EBIKAKE EDOH BELARY SCHOOLS 2016-BY-098-S-015 80 Qualified (State Rep.)
Benue VERINUMBE NATOR ECWA SECONDARY SCHOOL 2016-BE-103-S-141 95 Qualified (State Rep.)
Cross-River ESHIET LAURETHA ST ANNES HIGH SCHOOL 2016-CR-105-S-010 94 Qualified (State Rep.)
Delta NWAJIAKU CHISMAG DSC TECHNICAL HIGH SCHOOL 2016-DE-111-S-061 95 Qualified (State Rep.)
Ebonyi NKWUDA THEOPHILUS TWELVE APOSTLES COLLEGE SHARON 2016-EB-121-S-022 88 Qualified (State Rep.)
Edo EMMANUEL KING FORTUNE WORD OF FAITH SCHOOLS 2016-ED-037-S-260 95.5 Qualified (State Rep.)
Ekiti OLUWATOSIN TIMOTHY ADEDIPE SHEPHERD INTERNATIONAL COLLEGE ADO EKITI 2016-EK-017-S-042 93 Qualified (State Rep.)
Enugu BLESSING OGODO AIR FORCE COMPREHENSIVE SCHOOL AGBANI 2016-EN-127-S-014 92 Qualified (State Rep.)
Gombe SULEIMAN MUHAMMAD MUBARAK JIBWIS GOMBE 2016-GO-131-S-078 70 Qualified (State Rep.)
Imo DURU CHIMEZIRIM ST LINUS SECONDARY SCHOOL AWO OMAMMA 2016-IM-136-S-056 92 Qualified (State Rep.)
Jigawa SHEHU HABIB SCIENCE SECONDARY SCHOOL KAFIN HAUSA 2016-JI-236-S-003 81 Qualified (State Rep.)
Kaduna SIMEON ANTE JOY INTERNATIONAL COLLEGE KADUNA 2016-KA-143-S-065 87 Qualified (State Rep.)
Kano AMINU YUSUF RIMIN KUNTAU SCIENCE ACADEMY 2016-KN-151-S-630 88 Qualified (State Rep.)
Katsina MUKHTAR SANI ADAM G.S.S KANTA 2016-KT-154-S-229 74 Qualified (State Rep.)
Kebbi FAHAD MOSHOOD BASAURA INSTITUTE OF COMPREHENSIVE EDUCATION 2016-KE-159-S-131 74 Qualified (State Rep.)
Kogi DAMALE ADUOJO NATHANIEL ALEKA ACADEMY ANKPA 2016-KO-160-S-008 91 Qualified (State Rep.)
Kwara ABOLARIN BUKOLA LANDMARK UNIVERSITY SECONDARY SCHOOL OMU ARAN 2016-KW-010-S-017 94 Shortlisted (State Rep.)
Kwara SONNYEGBEAHIE AKHERE LANDMARK UNIVERSITY SECONDARY SCHOOL OMU ARAN 2016-KW-010-S-021 94 Shortlisted (State Rep.)
Lagos IMAFIDON EUSTACE WHITESANDS SCHOOL 2016-LA-059-S-027 95 Qualified (State Rep.)
Nasarawa KAMA VALENTINE ST AUGSTINES COLLEGE NEW KARU 2016-NA-225-S-038 91 Qualified (State Rep.)
Niger ABDULGANIY ABDULSAMAT AYOMIDE FEDERAL GOVERNMENT ACADEMY SULEJA NIGER STATE 2016-NI-173-S-098 87 Qualified (State Rep.)
Ondo IKUOMOLA OLAMIDE GREATER TOMORROW INTERNATIONAL COLLEGE 2016-ON-183-S-007 95 Qualified (State Rep.)
Oyo ADEWUMI SHARON ALL SOULS HIGH SCHOOL 2016-OY-032-S-064 95 Qualified (State Rep.)
Rivers NWAGU KENNETH GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL PORT HARCOURT 2016-RI-196-S-038 93 Qualified (State Rep.)
Sokoto EJEMBI STEPHEN ISAAC BLUE CRESCENT SCHOOL,SOKOTO 2016-SO-201-S-208 93 Qualified (State Rep.)
Taraba ABDULHAKEEM OBEJARA ELLY DEMONSTAATION ACADEMY SERTI 2016-TA-202-S-042 95.5 Qualified (State Rep.)
Zamfara ABDULMALIK LAWAL CALIPHATE INTERNATIONAL SCHOOL GUSAU 2016-ZA-205-S-261 89 Qualified (State Rep.)

Cowbellpedia Secondary School Mathematics TV Quiz Show - 2016 Junior Category Finalists

See The Top 3 States & Candidates Here

State Candidate Name School Candidate Number Candidate Score Qualification Status
Abia UKPABI ONYEDIKACHI BRITARCH SECONDARY SCHOOL 2016-AB-077-J-088 100 Qualified (Top 20)
Cross-River DUKE UMANAH FAVOUR DEEPER LIFE HIGH SCHOOL CALABAR 2016-CR-105-J-105 100 Qualified (Top 20)
Ogun DANIEL OREOFE THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-J-001 100 Qualified (Top 20)
Osun AYOMIDE ABDULWAHEED NAFISAT REALITY HIGH SCHOOL 2016-OS-002-J-003 100 Qualified (Top 20)
Osun OSAGIEDE EFOSA OBAFEMI AWOLOWO UNIVERSITY INTERNATIONAL SCHOOL ILE IFE 2016-OS-005-J-093 100 Qualified (Top 20)
Osun AJAYI AYOMIDE BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-J-015 100 Qualified (Top 20)
Abuja ATOH NYEMIKE LOYOLA JESUIT COLLEGE 2016-AU-210-J-109 99 Qualified (Top 20)
Abuja UZO ANGELICA LOYOLA JESUIT COLLEGE 2016-AU-210-J-107 99 Qualified (Top 20)
Imo IMO AMARACHI FEDERAL GOVERNMENT GIRLS COLLEGE OWERRI 2016-IM-134-J-019 99 Qualified (Top 20)
Imo IKE CHINENYE FEDERAL GOVERNMENT GIRLS COLLEGE OWERRI 2016-IM-134-J-018 99 Qualified (Top 20)
Ogun IGBAN EMMANUEL THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-J-005 99 Qualified (Top 20)
Ogun ALABI OLUWAFUNKE SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-J-181 99 Qualified (Top 20)
Ogun TIAMIYU TAOFIKAT SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-J-179 99 Qualified (Top 20)
Ogun IDOWU OLUWATUNMISE SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-J-180 99 Qualified (Top 20)
Osun AKINOLA RUKAYAT MIRACLE INTERNATIONAL SCHOOL OSOGBO 2016-OS-003-J-291 99 Qualified (Top 20)
Abuja OKEKE FAVOUR LOYOLA JESUIT COLLEGE 2016-AU-210-J-105 98 Shortlisted (Top 20)
Anambra NWOBBI CHUKWUEMEKA FEDERAL SCIENCE AND TECHNICAL COLLEGE AWKA ANAMBRA STATE 2016-AN-089-J-175 98 Shortlisted (Top 20)
Delta ORU OVIE EVERGREEN ACADEMY 2016-DE-114-J-276 98 Shortlisted (Top 20)
Delta EKENE TIFFANY GRACEVILLE HIGH SCHOOL 2016-DE-220-J-332 98 Shortlisted (Top 20)
Enugu JOHNSON IKEONYIA COLLEGE OF THE IMMACULATE CONCEPTION ENUGU 2016-EN-125-J-084 98 Shortlisted (Top 20)
Enugu OFFOR UGOCHUKWU PRINCE UNIVERSITY OF NIGERIA SECONDARY SCHOOL ENUGU CAMPUS 2016-EN-127-J-056 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos ADEBAYO TANITOLUWA SUPREME EDUCATION FOUNDATION SCHOOL 2016-LA-070-J-074 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos OLASOJU EMMANUEL FEDERAL SCIENCE & TECH. COLLEGE YABA 2016-LA-071-J-146 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos OSOBA OLAJIDE ATLANTIC HALL 2016-LA-055-J-001 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos SANNI RILWAN O KINGS COLLEGE LAGOS 2016-LA-057-J-013 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos SOLEYE OLAMIDE DANSOL HIGH SCHOOL 2016-LA-070-J-092 98 Shortlisted (Top 20)
Ogun EKOKO JULIET THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-J-004 98 Shortlisted (Top 20)
Ogun OKOLI GLORY THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-J-002 98 Shortlisted (Top 20)
Ondo BALOGUN DENNIS GREATER TOMORROW INTERNATIONAL COLLEGE 2016-ON-183-J-003 98 Shortlisted (Top 20)
Ondo OLORUNFEMI TOYOSI MODEL SECONDARY SCHOOL OBAILE 2016-ON-215-J-390 98 Shortlisted (Top 20)
Osun ATOLAGBE PETER MIRACLE INTERNATIONAL SCHOOL OSOGBO 2016-OS-003-J-290 98 Shortlisted (Top 20)
Osun FAKOREDE OLUWAFUNBI BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-J-011 98 Shortlisted (Top 20)
Abia CHUKWUMA ILOABUCHI COLLINS DORITY INTERNATIONAL SECONDARY SCHOOL 2016-AB-078-J-099 97 Qualified (State Rep.)
Akwa-Ibom OKON EDIDIONG TOPFAITH INTERNATIONAL SECONDARY SCHOOL 2016-AK-083-J-047 97.5 Qualified (State Rep.)
Anambra KIZITO CHUKWUDI ILOAFUNAM FEDERAL GOVERNMENT COLLEGE NISE 2016-AN-089-J-209 97 Qualified (State Rep.)
Bauchi HASHIMU MUHAMMAD GJDSS DANGIKKA BAKARO BAUCHI 2016-BA-095-J-021 90 Qualified (State Rep.)
Bayelsa IBABA AYIBATARI BELARY SCHOOLS 2016-BY-098-J-011 88 Qualified (State Rep.)
Benue ELOCHUKWU EMMANUEL CALVARY ARROWS COLLEGE 2016-BE-103-J-337 95 Qualified (State Rep.)
Cross-River HAROLD GODSWILL DEEPER LIFE HIGH SCHOOL CALABAR 2016-CR-105-J-106 95 Qualified (State Rep.)
Ebonyi DIVINE NZUBECHUKWU UZAGU FEDERAL GOVERNMENT COLLEGE OKPOSI 2016-EB-120-J-029 92 Qualified (State Rep.)
Edo MAYAKI FAVOUR GLORY LAND SECONDARY SCHOOL 2016-ED-040-J-090 97.5 Qualified (State Rep.)
Ekiti CHARLES OLUWAYOMI ADESOBA PETOA CITY COLLEGE ADO EKITI EKITI STATE 2016-EK-017-J-038 96 Qualified (State Rep.)
Gombe GABRIEL MICAH EVANGEL COLLEGE 2016-GO-131-J-093 79 Qualified (State Rep.)
Imo AUSTINE JESSICA FEDERAL GOVERNMENT GIRLS COLLEGE OWERRI 2016-IM-134-J-017 97.5 Qualified (State Rep.)
Jigawa SADI UMAR IBRAHIM DUTSE MODEL INTERNATIONA SECONDRY SCHOOL 2016-JI-140-J-017 57 Qualified (State Rep.)
Kaduna ISHANG GOODNESS NIGERIAN TURKISH INTERNATIONAL COLLEGE 2016-KA-146-J-021 97.5 Qualified (State Rep.)
Kano SHUAIBU MAJE ABDULLAHI NTIC KANO BOYS 2016-KN-151-J-005 97 Qualified (State Rep.)
Katsina SHUKURA KAMADDEEN FGC DAURA 2016-KT-153-J-210 79 Qualified (State Rep.)
Kebbi LIONEL DANIEL ALIU NYSC BIRNIN KEBBI 2016-KE-159-J-099 73 Qualified (State Rep.)
Kogi JAMES DAVID GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL 2016-KO-162-J-225 94 Qualified (State Rep.)
Kwara AMEEN OPEYEMI AHMAD UNILORIN SEC. SCH 2016-KW-007-J-366 97 Qualified (State Rep.)
Nasarawa KAMA EKENE ST AUGSTINES COLLEGE NEW KARU 2016-NA-225-J-035 86 Qualified (State Rep.)
Niger ISINKAYE PRAISE OLUWAFISAYO FEDERAL GOVERNMENT ACADEMY SULEJA NIGER STATE 2016-NI-173-J-093 97.5 Qualified (State Rep.)
Oyo EGBEWOLE VICTOR LARIKEN COLLEGE 2016-OY-025-J-270 97 Qualified (State Rep.)
Plateau ANDREW ANAKLING BAPTIST HIGH SCHOOL 2016-PL-190-J-372 94 Qualified (State Rep.)
Rivers MGBEMENA VICTOR GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL PORT HARCOURT 2016-RI-196-J-031 97.5 Qualified (State Rep.)
Sokoto ANEFU FAVOUR GLOBAL KIDS ACADEMY 2016-SO-232-J-032 95 Qualified (State Rep.)
Taraba AUWAL IMAM USAMA IQRA SCIENCE ACADEMY 2016-TA-203-J-068 93 Qualified (State Rep.)
Zamfara IBRAHIM ISHAQ CALIPHATE INTERNATIONAL SCHOOL GUSAU 2016-ZA-205-J-260 97 Qualified (State Rep.)
DOWNLOAD ALL RESULTS IN PDF FORMAT BY CLICKING HERE

👉2017 JAMB, WAEC, NECO, NABTEB Students Join Our Group For Latest Update Now

👉Like Us On Facebook Page Here

👉Follow Us On Twitter Here

→Read Our Previous Post

→Read Our Next Post

About Author: author Oscar Emmanuel Chineks is the founder and editor of ElitesplanetBlog. He loves to share education news from various sources to keep readers informed.Read More...

Join him on Google+ | Facebook | Twitter | Linkedin

Get Latest University, Polytechnics, Colleges, Admission News And Updates Straight To Your Email Daily
Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

Post a Comment

We Appreciate And Welcome Comments... Please Try To Drop Your Comment Or Views For This Post....

Note : All Comments Are Moderated And No Spamming
Text/Whatsapp: +2348107431933.
Available Monday-Friday -10am-6Pm

  • Total Visits

    Copyright © University, Polytechnic, Colleges Admission And School News | Designed By MR CHINEKS