FUNAI Publishes 2016/2017 List Of Graduating Students


The Exam and Record Units of the Federal University Ndufu-Alike Ikwo has published the list of graduating students of the 2016/2017 session.

FACULTY OF BASIC MEDICAL SCIENCES
 Department of Anatomy
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
 1. Nweke,  Offobuike  B. FUNAI/B.Sc/13/0303 2nd Class Upper B.sc Anatomy
 2. Eze,  Jesse  C. FUNAI/B.Sc/13/0301 2nd Class Upper B.sc Anatomy
 3. Oduma,  Israel  I. FUNAI/B.Sc/13/0307 2nd  Class Lower B.sc Anatomy
 4. Uhere,  Cynthia  Nnenna FUNAI/B.Sc/13/0309 2nd  Class Lower B.sc Anatomy

Department of Physiology
S/N          NAME       MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Jonathan, Ndidi Sylvanus FUNAI/B.Sc/13/0315 2nd Class Upper B.Sc Physiology
2. Egwu-Ibe,  Chidiebere  J. FUNAI/B.Sc/13/0312 2nd Class Upper B.Sc Physiology
3. Okafor,  Churchill  C. FUNAI/B.Sc/13/0317 2nd Class Upper B.Sc Physiology
4. Sunday, Ikechukwu E. FUNAI/B.Sc/13/0319 2nd  Class Lower B.Sc Physiology
5. Elom,   Ferdinand FUNAI/B.Sc/13/0313 2nd  Class Lower B.Sc Physiology
6. Awujo,  Oluchukwu  P. FUNAI/B.Sc/13/0311 2nd  Class Lower B.Sc Physiology

Department of Biochemistry (Medical)
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Isienyi, Chikwado  C. FUNAI/B.Sc/13/0328 First Class B.Sc Biochemistry(Medical)
 2. Ogbodo,  Peace  N. FUNAI/B.Sc/13/0333 First Class B.Sc Biochemistry(Medical)
 3. Uzoegbu,  Ephraim  I. FUNAI/B.Sc/13/0342 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry(Medical)
 4. Attamah,  Justus  C. FUNAI/B.Sc/13/0322 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry(Medical)
 5. Ivoke,  Fidelia  O. FUNAI/B.Sc/13/0329 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry(Medical)
 6. Nwali, Joel  Chibuike. FUNAI/B.Sc/13/0331 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry(Medical)
 7. Onwe,  Emmanuel   O. FUNAI/B.Sc/13/0337 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry(Medical)
 8. Nwali,  Chika  M. FUNAI/B.Sc/13/0330 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry(Medical)
 9. Ikpo,  Friday  A. FUNAI/B.Sc/13/0327 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry(Medical)
10. Chukwu, Ebere Mercy FUNAI/B.Sc/12/0274 2nd Class Lower B.Sc Biochemistry(Medical)

FACULTY OF SCIENCE

Department of Chemistry/Biochemistry/Molecular Biology

Chemistry
S/N NAME MATRIC NO.          CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Uwaokoro, Grace FUNAI/B.Sc/13/0567 2nd Class Upper B.SC Chemistry
2. Okoye, Onyinyechi E. FUNAI/B.Sc/13/0565 2nd Class Upper B.SC Chemistry
3. Chukwu, Chidinma FUNAI/B.Sc/13/0559 2nd Class Upper B.SC Chemistry
4. Okenu, Kingsley C. FUNAI/B.Sc/13/0564 2nd Class Upper B.SC Chemistry
5. Aka, Beatrice L. FUNAI/B.Sc/13/0558 2nd Class Upper B.SC Chemistry
6. Obetta, Vincent FUNAI/B.Sc/12/0218 2nd Class Lower B.SC Chemistry

Biochemistry
S/N NAME MATRIC NO.    CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Edeh, Oscar Kelechi FUNAI/B.Sc/13/0574 First Class B.Sc Biochemistry
2. Nwite, Obinuju Theresa FUNAI/B.Sc/13/0581 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
3. Onyishi, Bibian Onyinyechi FUNAI/B.Sc/13/0589 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
4. Ngwoke, Stephen Ifeanyi FUNAI/B.Sc/13/0579 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
5. Odeh, Chukwuemeka FUNAI/B.Sc/13/0666 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
6. Ali, Sunday Omaka FUNAI/B.Sc/13/0572 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
7. Okafor, Kelechi Eunice FUNAI/B.Sc/13/0586 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
8. Okoye, Chidinma Deborah FUNAI/B.Sc/13/0588 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
9. Ogudu, Augustina Chiamaka FUNAI/B.Sc/13/0585 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
10. Moses, Kingsley Ifesinachi FUNAI/B.Sc/13/0596 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
11. Agbo, Yotachi Justus FUNAI/B.Sc/13/0591 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
12. Montalto, Blessing P. FUNAI/B.Sc/13/0578 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
13. Igwe, Esther Ifeoma FUNAI/B.Sc/13/0577 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
14. Nwali, Sophia Comfort FUNAI/B.Sc/13/0580 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
15. Ifebi, Faith Chijioke FUNAI/B.Sc/13/0595 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
16. Ozor, Gerald Ogochukwu FUNAI/B.Sc/13/0590 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
17. Agbo, Onyedikachi Fortune FUNAI/B.Sc/13/0571 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
18. Abonyi, Ebere Jane FUNAI/B.Sc/13/0570 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
19. Okonkwo, Juliet FUNAI/B.Sc/13/0587 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
20. Anthony, Ikechukwu FUNAI/B.Sc/13/0593 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
21. Ibe, Gertrude Hycinth FUNAI/B.Sc/13/0594 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
22. Ogbonna, Ginika Anne FUNAI/B.Sc/13/0584 2nd Class Upper B.Sc Biochemistry
23. Mbanefo, Chinyere Linda FUNAI/B.Sc/12/0215 2nd Class Lower B.Sc Biochemistry
24. Okere, Lilian Otito FUNAI/B.Sc/12/0223 2nd Class Lower B.Sc Biochemistry
25. Oteh, Ifebunachi FUNAI/B.Sc/12/0229 2nd Class Lower B.Sc Biochemistry
26. Nwakpu Chinyelo Destiny FUNAI/B.Sc/12/0216 2nd Class Lower B.Sc Biochemistry

Department of Physics with Electrons/ Geology/Geophysics
Physics with Electrons
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Emmanuel, Chukwuma C. FUNAI/B.Sc/13/0642 2nd Class Upper B. Sc Physics
2. Nwafor,  Uchenna  V. FUNAI/B.Sc/13/0645 2nd Class Upper B. Sc Physics
3. Ibegbulam,  Gloria  M. FUNAI/B.Sc/13/0644 2nd Class Upper B. Sc Physics
4. Obasi,  Anthony  P. FUNAI/B.Sc/13/0646 2nd Class Upper B. Sc Physics

Geology
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Agu,   Chidimma  J. FUNAI/B.Sc/13/0674 First Class B. sc Geology
2. Ikechukwu,  Godwin  C. FUNAI/B.Sc/13/0653 2nd Class Upper B. sc Geology
3. Idam,  Chinedu  O. FUNAI/B.Sc/13/0651 2nd Class Upper B. sc Geology
4. Igwe,  Gideon C. FUNAI/B.Sc/13/0652 2nd Class Lower B. sc Geology
5. Nwozor, Henry O. FUNAI/B.Sc/13/0655 2nd Class Lower B. sc Geology

Geophysics
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Ikeh, Tochukwu C. FUNAI/B.Sc/13/0660 2nd Class Upper B. sc Applied Geophysics
2. Eze, Juliet C. FUNAI/B.Sc/13/0659 2nd Class Upper B. sc Applied Geophysics
3. Mbarah, Daniel A. FUNAI/B.Sc/13/0661 2nd Class Lower B. sc Applied Geophysics

Department of Mathematics/Computer Science/Statistics/Informatics
Computer Science
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Eze, Sarah C FUNAI/B.Sc/13/0617 First Class B. Sc Computer Science
2. Ezeme, Innocent O. FUNAI/B.Sc/13/0618 First Class B. Sc Computer Science
3. Okpara, Godspower I. FUNAI/B.Sc/13/0625 2nd Class Upper B. Sc Computer Science
4. Azuanya, Kelechi FUNAI/B.Sc/13/0613 2nd Class Upper B. Sc Computer Science
5. Ofoke, Boniface M. FUNAI/B.Sc/13/0624 2nd Class Upper B. Sc Computer Science
6. Simon, Onyeka G. FUNAI/B.Sc/13/0627 2nd Class Upper B. Sc Computer Science
7. John, Ogbonnaya Paul FUNAI/B.Sc/13/0620 2nd Class Upper B. Sc Computer Science
8. Paul, Ogbonnaya J. FUNAI/B.Sc/13/0626 2nd Class Upper B. Sc Computer Science
9. Odinukwe,Emmanuel C. FUNAI/B.Sc/13/0609 2nd Class Lower B. Sc Computer Science
10. Obi, Joackin C. FUNAI/B.Sc/13/0623 2nd Class Lower B. Sc Computer Science
11. Iboko, Amuche K. FUNAI/B.Sc/12/0237 2nd Class Lower B. Sc Computer Science

Mathematics
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Nkume, Friday U. FUNAI/B.Sc/13/0607 First Class B. Sc Mathematics
2. Edigbo, Onyebuchi V. FUNAI/B.Sc/13/0601 First Class B. Sc Mathematics
3. Ozor, Emmanuel I. FUNAI/B.Sc/13/0611 2nd Class Upper B. Sc Mathematics
4. Omeh, Ifesinachi FUNAI/B.Sc/13/0699 2nd Class Upper B. Sc Mathematics
5. Onuora, Ogochukwu T. FUNAI/B.Sc/13/0610 2nd Class Upper B. Sc Mathematics


Statistics
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Nwofoke, Emmanuel I. FUNAI/B.Sc/13/0634 First Class B. Sc Statistics
2. Okafor, Doris Chinenye FUNAI/B.Sc/13/0635 2nd Class Upper B. Sc Statistics
3. Iduma, Chinonso H. FUNAI/B.Sc/13/0632 2nd Class Upper B. Sc Statistics
4. Nwaneri, Bruno C. FUNAI/B.Sc/12/0279 2nd Class Upper B. Sc Statistics
5. Ovuta, Tochukwu D. FUNAI/B.Sc/13/0640 2nd Class Lower B. Sc Statistics

Department of Biology/Microbiology/Biotechnology

Biology
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Onwurh,  Chidimma G. FUNAI/B.Sc/13/0522 First Class B. Sc Biology
2. Onyia,  Joy Chidera FUNAI/B.Sc/13/0523 2nd Class Upper B. Sc Biology
3. Ukwa, Ndubuisi P.. FUNAI/B.Sc/13/0524 2nd Class Upper B. Sc Biology
4. Okorie, Blessing N. FUNAI/B.Sc/13/0521 2nd Class Upper B. Sc Biology
5. Anonye,  Blessing Chinwe FUNAI/B.Sc/13/0514 2nd Class Upper B. Sc Biology
6. Nwokwu,  Paulinus  I. FUNAI/B.Sc/13/0519 2nd Class Upper B. Sc Biology
7. Anyigor, Ejike  G. FUNAI/B.Sc/13/0515 2nd Class Lower B. Sc Biology
8. Ezeh, Chikaodili M. FUNAI/B.Sc/13/0517 2nd Class Lower B. Sc Biology

Biotechnology
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Agbafor, Joshua O. FUNAI/B.Sc/13/0546 2nd Class Upper B. Sc Biotechnology
2. Nsude, Odinakachukwu  L. FUNAI/B.Sc/13/0557 2nd Class Upper B. Sc Biotechnology
3. Obetta, Levi M. FUNAI/B.Sc/13/0553 2nd Class Upper B. Sc Biotechnology
4. Ogwu, Chinedu E. FUNAI/B.Sc/13/0555 2nd Class Upper B. Sc Biotechnology
5. Ogbonna,  Oluchi  G. FUNAI/B.Sc/13/0554 2nd Class Upper B. Sc Biotechnology
6. Ani, Dorathy N. FUNAI/B.Sc/13/0547 2nd Class Lower B. Sc Biotechnology


Microbiology
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Akhigbe,  Anita FUNAI/B.Sc/13/0527 First Class B. Sc Microbiology
2. Agbom,  Ebenezer I. FUNAI/B.Sc/13/0526 2nd Class Upper B. Sc Microbiology
3. Ogbu, Paul N. FUNAI/B.Sc/12/0183 2nd Class Upper B. Sc Microbiology
4. Ucheji,  Kingsley  C. FUNAI/B.Sc/13/0543 2nd Class Upper B. Sc Microbiology
5. Obimma,  Chinenye  A. FUNAI/B.Sc/13/0537 2nd Class Upper B. Sc Microbiology
6. Anthony, Obinna M. FUNAI/B.Sc/13/0528 2nd Class Upper B. Sc Microbiology
7. Eneh, Ifeoma E. FUNAI/B.Sc/13/0530 2nd Class Lower B. Sc Microbiology
8. Nnaji, Chidimma FUNAI/B.Sc/12/0172 2nd Class Lower B. Sc Microbiology
9. Uroko,  Chidimma J. FUNAI/B.Sc/13/0544 2nd Class Lower B. Sc Microbiology
10. Kanu, Dominica FUNAI/B.Sc/12/0165 2nd Class Lower B. Sc Microbiology
11. Maduako, Ogechi C. FUNAI/B.Sc/12/0168 2nd Class Lower B. Sc Microbiology
12. Maduako, Akachi C. FUNAI/B.Sc/12/0167 2nd Class Lower B. Sc Microbiology
13. Enema, Peace U. FUNAI/B.Sc/12/0157 2nd Class Lower B. Sc Microbiology

FACULTY OF HUMANITIES

Department of History and Strategic Studies
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Oko-Otu,  Chukwuemeka  N. FUNAI/BA/13/0508 First Class B.A History and Strategic Studies
2. Adama,  Johnson FUNAI/BA/13/0503 2nd Class Upper B.A History and Strategic Studies
3. Agbadu,  Blessing  U. FUNAI/BA/13/0504 2nd Class Upper B.A History and Strategic Studies
4. Agwuayang,  Faith  M. FUNAI/BA/13/0680 2nd Class Upper B.A History and Strategic Studies
5. Ekeh,  Ozioma  C. FUNAI/BA/12/086 2nd Class Upper B.A History and Strategic Studies
6. Odoh,  Paschal  N. FUNAI/BA/13/0511 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
7. Okwor,  Jude  C. FUNAI/BA/13/0509 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
8. Obiahu,  Inya-eka F. FUNAI/BA/13/0704 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
9. Okorie, Ogbonnaya J. FUNAI/BA/12/094 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
10. Isu, Priscilla O. FUNAI/BA/12/090 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
11. Igboji,  David  C. FUNAI/BA/13/0506 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
12. Olasehinde, Doris Adekemi FUNAI/BA/12/096 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
13. Eze, Kelechi Nworochi FUNAI/BA/13/0694 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
14. Ibe-Egwu, Nneka P. FUNAI/BA/12/087 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
15. Okezie,  Christine  A. FUNAI/BA/13/0507 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies
16. Igboke, Cyprian A. FUNAI/BA/12/088 2nd Class Lower B.A History and Strategic Studies

Department of Language/Linguistics/Literary Studies
French
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Uhuo,  Monday  P. FUNAI/BA/13/0464 2nd Class Upper B.A French
2. Ndem,  Ucha  L. FUNAI/BA/13/0444 2nd Class Upper B.A French
3. Omoke, Janet U. FUNAI/BA/13/0458 2nd Class Upper B.A French
4. Ezeh,  Chinenye  S. FUNAI/BA/13/0438 2nd Class Upper B.A French
5. Ogbonna, Ezinne Favour FUNAI/BA/13/0454 2nd Class Lower B.A French

English and Literary Studies
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Agbo,  Uchechukwu FUNAI/BA/13/0433 First Class B.A English and Literary Studies
2. Njoku,  Lizzy  C. FUNAI/BA/13/0446 2nd Class Upper B.A English and Literary Studies
3. Nwaneri,  Peace FUNAI/BA/13/0448 2nd Class Upper B.A English and Literary Studies
4. Abara,  Bethel FUNAI/BA/13/0431 2nd Class Upper B.A English and Literary Studies
5. Kalu,  Oluchi  A. FUNAI/BA/13/0442 2nd Class Upper B.A English and Literary Studies
6. Agu, Promise U. FUNAI/BA/13/0432 2nd Class Upper B.A English and Literary Studies
7. Onyiriugwu,  Shalom C. FUNAI/BA/13/0460 2nd Class Upper B.A English and Literary Studies
8. Nwoye, Oluchukwu FUNAI/BA/13/0450 2nd Class Lower B.A English and Literary Studies
9. Ijeoma, Uchechi L. FUNAI/BA/13/0441 2nd Class Lower B.A English and Literary Studies
10. Ucheji, Faith FUNAI/BA/12/073 Third Class B.A English and Literary Studies
11. Okike, Chikaodiri FUNAI/BA/12/069 Third Class B.A English and Literary Studies
12. Okereke, Joy FUNAI/BA/12/068 Third Class B.A English and Literary Studies
13. Oginyi, Nkiruka FUNAI/BA/12/065 Third Class B.A English and Literary Studies


Linguistics and Igbo
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Ukpai,  Ngozi  U. FUNAI/B.Sc/13/0466 First Class B.A Linguistics and Igbo
2. Oti-Owoh,  Emmanuel  U. FUNAI/B.Sc/13/0459 2nd Class Upper B.A Linguistics and Igbo
3. Chukwu,  Precious  N. FUNAI/B.Sc/13/0435 2nd Class Upper B.A Linguistics and Igbo
4. Chima,  Rachael  J. FUNAI/B.Sc/13/0434 2nd Class Upper B.A Linguistics and Igbo
5. Okochi,  Hope  O. FUNAI/B.Sc/13/0456 2nd Class Upper B.A Linguistics and Igbo
6. Obia,  Juliana  A. FUNAI/B.Sc/13/0452 2nd Class Upper B.A Linguistics and Igbo
7. Uko,  Rose  N. FUNAI/B.Sc/13/0465 2nd Class Upper B.A Linguistics and Igbo
8. Uche,  Evelyn  O. FUNAI/B.Sc/13/0462 2nd Class Lower B.A Linguistics and Igbo
9. Moses,  Abigail FUNAI/B.Sc/13/0443 2nd Class Lower B.A Linguistics and Igbo
10. Idogwu,  Chinna  A. FUNAI/B.Sc/13/0439 2nd Class Lower B.A Linguistics and Igbo
11. Ngwuta, Faith FUNAI/B.Sc/13/0675 2nd Class Lower B.A Linguistics and Igbo


Fine and Applied Arts

S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Egwuonwu, Precious O. FUNAI/B.Sc/13/0436 2nd Class Upper B.A Fine and Applied Arts
2. Uwa, Uche Uduma FUNAI/B.Sc/12/0120 2nd Class Upper B.A Fine and Applied Arts

 FACULTY OF MANAGEMENT AND SOCIAL SCIENCE
 Department of Accountancy/Business Administration/Entrepreneurial Studies

Accountancy
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Okezie,  Ruth  A. FUNAI/B.Sc/13/0346 2nd Class Upper B.Sc Accountancy
2. Obiajunwa,   Cynthia A. FUNAI/B.Sc/13/0344 2nd Class Upper B.Sc Accountancy
3. Onwuka,  Kingsley FUNAI/B.Sc/13/0349 2nd Class Upper B.Sc Accountancy
4. Okwor,  Favour  O. FUNAI/B.Sc/13/0348 2nd Class Upper B.Sc Accountancy
5. Ogbu,   Gladys  U. FUNAI/B.Sc/13/0345 2nd Class Upper B.Sc Accountancy
6. Okoye, Nuella A. FUNAI/B.Sc/13/0347 2nd Class Lower B.Sc Accountancy
7. Ifeanyichukwu, Peace C. FUNAI/B.Sc/12/023 Third Class B.Sc Accountancy

Business Administration
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Emeali,  Christian  C. FUNAI/B.Sc/DE/15/1827 First Class B.Sc Business Administration
2. Chiduzie,  Michael  C. FUNAI/B.Sc/13/0353 First Class B.Sc Business Administration
3. Lozie,   David  R. FUNAI/B.Sc/13/0358 2nd Class Upper B.Sc Business Administration
4. Egede,  Francis  N. FUNAI/B.Sc/13/0355 2nd Class Upper B.Sc Business Administration
5. Amadi,  Goodluck FUNAI/B.Sc/13/0371 2nd Class Upper B.Sc Business Administration
6. Muojindu, Kenechukwu C FUNAI/B.Sc/13/0360 2nd Class Upper B.Sc Business Administration
7. Odoko,   Rapheal  E. FUNAI/B.Sc/13/0365 2nd Class Upper B.Sc Business Administration
8. Oko,   Merit   C. FUNAI/B.Sc/13/0367 2nd Class Lower B.Sc Business Administration
9. Ngwoke,   Kelechi FUNAI/B.Sc/12/038 2nd Class Lower B.Sc Business Administration
10. Okobi,   Esther  I. FUNAI/B.Sc/13/0368 2nd Class Lower B.Sc Business Administration
11. Nwabughogu, Andrew N. FUNAI/B.Sc/13/0361 2nd Class Lower B.Sc Business Administration
12. Igwe, Amarachukwu FUNAI/B.Sc/13/0357 2nd Class Lower B.Sc Business Administration

Department of Economics and Developmental Studies
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Ikejiobi,  Francisca  O. FUNAI/B.Sc/13/0482 First Class B.Sc Economics and Development Studies
2. Okpara,  Chizitere  M. FUNAI/B.Sc/13/0495 First Class B.Sc Economics and Development Studies
3. Edeh,  Rita  C. FUNAI/B.Sc/13/0475 First Class B.Sc Economics and Development Studies
4. Oblia,   Eze  I. FUNAI/B.Sc/13/0488 First Class B.Sc Economics and Development Studies
5. Akpan,  Ekomabasi FUNAI/B.Sc/13/0469 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
6. Ezeugwu,  Ndubuisi FUNAI/B.Sc/13/0481 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
7. Agwu,  Lawson  O. FUNAI/B.Sc/13/0468 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
8. Aleoghena,  Jesse  P. FUNAI/B.Sc/13/0470 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
9. Onwuka, Rosemary C. FUNAI/B.Sc/13/0499 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
10. Oji,   Loveth  O. FUNAI/B.Sc/13/0490 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
11. Emmanuel,  Unique  O. FUNAI/B.Sc/13/0477 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
12. Anielo,  Chizoba  R. FUNAI/B.Sc/13/0473 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
13. Onukwugha,  Daniel  C. FUNAI/B.Sc/13/0497 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
14. Eke-Okocha Nnaemeka P. FUNAI/B.Sc/13/0476 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
15. Onyenwezi Chibuike FUNAI/B.Sc/13/0501 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
16. Anichebe Timothy C. FUNAI/B.Sc/13/0472 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
17. Oko, Joseph Abagha FUNAI/B.Sc/13/0493 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
18. Nwabude, Frank C. FUNAI/B.Sc/13/0679 2nd Class Upper B.Sc Economics and Development Studies
19. Nwaru, Emelda N. FUNAI/B.Sc/13/0689 2nd Class Lower B.Sc Economics and Development Studies
20. Nwefuru, Theophilus C. FUNAI/B.Sc/13/0487 2nd Class Lower B.Sc Economics and Development Studies
21. Agu, Ndubuisi JM FUNAI/B.Sc/13/0467 2nd Class Lower B.Sc Economics and Development Studies
22. Upah, Evelyn Anthony FUNAI/B.Sc/13/0502 2nd Class Lower B.Sc Economics and Development Studies
23. Igwe, Ikechukwu B, FUNAI/B.Sc/12/044 2nd Class Lower B.Sc Economics and Development Studies
24. Ezeh, Ada Emelda FUNAI/B.Sc/12/043 Third Class B.Sc Economics and Development Studies

Department of Political Science/Psychology/Sociology

Political Science
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Offor,  Daniel FUNAI/B.Sc/13/0380 First Class B.Sc Political Science
2. Ukpai,  Uka  C. FUNAI/B.Sc/13/0386 2nd Class Upper B.Sc Political Science
3. Ali,  Chukwuemeka  D. FUNAI/B.Sc/13/0372 2nd Class Upper B.Sc Political Science
4. Ugwumba,  Lydia  E. FUNAI/B.Sc/13/0681 2nd Class Upper B.Sc Political Science
5. Enwerem,   Chukwudi  O. FUNAI/B.Sc/13/0375 2nd Class Upper B.Sc Political Science
6. Egbu,  Chinonye  C. FUNAI/B.Sc/13/0373     2nd Class Lower B.Sc Political Science
7. Igwe-Ebi Chukwuemeka  E. FUNAI/B.Sc/13/0376 2nd Class Lower B.Sc Political Science
8. Nwinya,  Darlington FUNAI/B.Sc/13/0379 2nd Class Lower B.Sc Political Science
9. Nnama,   Nnaemeka  G. FUNAI/B.Sc/13/0378 2nd Class Lower B.Sc Political Science
10. Okpara,  Grace A. FUNAI/B.Sc/13/0382 2nd Class Lower B.Sc Political Science

Psychology
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Peter,  Shola FUNAI/B.Sc/13/0426 2nd Class Upper B.Sc Psychology
2. Eluu,  Onyekachi  C. FUNAI/B.Sc/13/0410 2nd Class Upper B.Sc Psychology
3. Elom, Mmaduabuchi D. FUNAI/B.Sc/13/0409 2nd Class Upper B.Sc Psychology
4. Eke, Isaac A FUNAI/B.Sc/13/0408 2nd Class Upper B.Sc Psychology
5. Abua, Moses FUNAI/B.Sc/13/0404 2nd Class Upper B.Sc Psychology
6. Ogboji,  Amarachi  T. FUNAI/B.Sc/13/0419 2nd Class Upper B.Sc Psychology
7. Usulor, Christopher O. FUNAI/B.Sc/13/0427 2nd Class Upper B.Sc Psychology
8. Onyejiaka, Chinonso E. FUNAI/B.Sc/13/0424 2nd Class Lower B.Sc Psychology
9. Onyia,  Juliet  C. FUNAI/B.Sc/13/0425 2nd Class Lower B.Sc Psychology
10. Anya,  Michael  I. FUNAI/B.Sc/13/0406 2nd Class Lower B.Sc Psychology
11. Ifemene, Oluchukwu F. FUNAI/B.Sc/13/0413 2nd Class Lower B.Sc Psychology
12. Ezeh,  Chisom  V. FUNAI/B.Sc/13/0412 2nd Class Lower B.Sc Psychology
13. Nwoko, Chibuikem T FUNAI/B.Sc/13/0418 2nd Class Lower B.Sc Psychology
14. Mbachu, Jovita C. FUNAI/B.Sc/13/0415 2nd Class Lower B.Sc Psychology
15. Okoronkwo,  Chidera  C. FUNAI/B.Sc/13/0422 2nd Class Lower B.Sc Psychology
16. Chukwu, Obeny O. FUNAI/B.Sc/13/0407 2nd Class Lower B.Sc Psychology
17. Ogbulu, Chibueze U. FUNAI/B.Sc/13/0420 2nd Class Lower B.Sc Psychology
18. Opuh, Chinyere L. FUNAI/B.Sc/12/0150 2nd Class Lower B.Sc Psychology
19. Njoku, Stella C. FUNAI/B.Sc/13/0416 Third Class B.Sc Psychology

Sociology
S/N NAME MATRIC NO. CLASS OF DEGREE DEGREE AWARDED
1. Okechukwu,  Princewil FUNAI/B.Sc/13/0398 First Class B.Sc Sociology
2. Uzoamaka,  Norah  N. FUNAI/B.Sc/13/0403 2nd Class Upper B.Sc Sociology
3. Amah,  Chima FUNAI/B.Sc/13/0338 2nd Class Upper B.Sc Sociology
4. Ologwu,  Monday  O. FUNAI/B.Sc/13/0399 2nd Class Upper B.Sc Sociology
5. Anyaegbu,  Hope  O. FUNAI/B.Sc/13/0390 2nd Class Upper B.Sc Sociology
6. Ochuba,  Felicity  I. FUNAI/B.Sc/13/0397 2nd Class Upper B.Sc Sociology
7. Enya,  Sarah  O. FUNAI/B.Sc/13/0394 2nd Class Upper B.Sc Sociology
8. Umoke,  Chinedu  I. FUNAI/B.Sc/13/0402 2nd Class Upper B.Sc Sociology
9. Ugbala,  Laurence  O. FUNAI/B.Sc/13/0401 2nd Class Upper B.Sc Sociology
10. Ejarie,  Oghenerobor FUNAI/B.Sc/13/0393 2nd Class Upper B.Sc Sociology
11. Uzor,  Samuel  U. FUNAI/B.Sc/13/0667 2nd Class Upper B.Sc Sociology
12. Anyaegbu,  Juliann  C. FUNAI/B.Sc/13/0391 2nd Class Lower B.Sc Sociology
13 Ikpendu, Loveth C. FUNAI/B.Sc/12/0110 Third Class B.Sc Sociology

SUMMARY:      FACULTY BY FACULTY

FACULTY NUMBER OF STUDENTS WITH CLEAR STANDING
Basic Medical Science 20
Science 92
Humanities 47
Management and Social Science 85
TOTAL 244
FUNAI Publishes 2016/2017 List Of Graduating Students FUNAI Publishes 2016/2017 List Of Graduating Students Reviewed by EMMANUEL CHINEKS on October 13, 2017 Rating: 5

No comments:

We Appreciate And Welcome Comments... Please Try To Drop Your Comment Or Views For This Post....

Note : All Comments Are Moderated And No Spamming
Text/Whats-app: +2348107431933.
Available Monday-Friday -10am-6pm

Powered by Blogger.